SEO و ساختار وب سایت

SEO و ساختار وب سایت

ساختار یک وب سایت زیربنایی برای فعالیت‌های آینده بازاریابی موتور جستجو می باشد. یک ساختار وب سایت بهینه کار موتور جستجو را برای پیمایش و فهمیدن سایت آسان می کند. بنابر این، ایجاد یک وب سایت با ساختاری بهینه برای موتورهای جستجو سهم عمده ای در دست یافتن به رتبه های بالا در موتور جستجو و نگهداری آن دارد.
ساختار می‌بایست همچنین در سراسر عمر یک وب سایت همراه با سایر فاکتورها از قبیل زیبایی و قابل استفاده بودن از جانب برنامه نویس سایت مورد توجه قرار گیرد. اگر خصوصیت جدید سایت امکان دسترسی موتور جستجو را به محتوا فراهم نکرده و یا آن را سر در گم کند، تاثیر محتوای خوب ممکن است به شدت کاهش یابد. برای مثال، وب سایتی که از فناوری های Flash با Ajax بهره می گیرد بخش عمده ای از محتویاتش از دید موتور های جستجو پنهان می ماند. بهینه سازی ساختار یک وب سایت معمولا در ارتباط مستقیم با متغیرهایی از که بر قابل استفاده بودند و دریافت کاربر از سایت شما تاثیر می گذارد. برخی اوقات در می یابیم که اصلاح SEO در تضاد با قابل استفاده بودن و کاربرپسند بودن ظاهر می شوند. لزوما تمامی طراحی هایی که مناسب کاربر می باشند، مناسب موتور جستجو نمی باشند. در چنین مواقعی تصمیمات بایست طوری اتخاذ شود که هر دو جنبه تا حد امکان رعایت شوند.

SEO را نمی توان در آخر کار لحاظ کرد؟

یکی از اشتباهات در طراحی وب سایت این است که تصور می شود انجام کار سئو بعد از آغاز به کار وب سایت انجام پذیر می باشد که امری نادرست است. در هر جای پروژه که امکان دارد، طراحی وب سایت می تواند و بایست به عنوان اصلی بنیادی برای موتورهای جستجو بهینه سازی شود.

متاسفانه، وقتی یک وب سایت به گونه ای طراحی شده که برای موتورهای جستجو ایجاد اشکال می نماید، بهینه سازی آن فرایندی طولانی را طلب می کند. اگر کل وب سایت یا قسمتی از آن نیاز به طراحی مجدد داشته باشد، فرایند تغییر معمولا ملاحظات فنی ویژه ای را در بر می گیرد. برای مثال، URL های قدیمی باید به شکلی مناسب به آدرس های جدید با محتوای مشابه ارجاع داده شوند.

همفکری برای تصمیم گیری در مورد ملاحظات مربوط به ساختار وب سایت

سناریوی انتقال URL ها مثالی خوب از چگونگی همکاری تیمهای فنی و بازاریابی را نشان می دهد. برنامه نویس باید به خوبی در مورد چگونگی اضافه کردن ارجاع های مناسب به برنامه کاربردی وب راهنمایی شود. در غیر اینصورت، رتبه مناسب موجود برای وب سایت برای همیشه از دست می رود. بازاریابان باید توجه داشته باشند که چنین ارزیابی هایی بایست در ابتداری کار انجام شود.

در دنیایی که رتبه بندی ارگانیک نقشی اساسی دارد، یک خط دستور تغییر مسیر URL در پیکربندی یک سرویس ممکن است مهم تر از آن چیزی که به نظر می آید باشد. 

جزئیات ساختار می تواند هم برای شما مفید و هم مضر باشد

حال شما می دانید که اشتباهاتی کوچک در پیاده سازی می تواند به زیانتان تمام شود. مثالی رایج دیگر استفاده از پیمایش های مبتی بر JavaScript و موفق نبودن در استفاده از جایگزین های مبتی بر HTML است. خزنده های موتورهای جستجو ممکن است راه را گم کنند، زیرا اغلب اوقات JavaScript را تفسیر نمی کنند.

خزنده موتور جستجو "مرورگر سوم" می باشد. اغلب سازمان ها با زحمت بسیار کارایی و قابل استفاده بودن یک طراحی را در تیم QA ویژه ای در مرورگرها آزمایش می کنند. متاسفانه، خیلی وقت ها در مورد تست وب سایت برای استفاده مطلوب خزنده ها کم توجهی می شود. احتمالا این کم توجهی به خاطر این است که مجبور هستند به صورت انتزاعی خزنده ای را طراحی کنید زیرا مثلا خزنده گوگل را در اختیار ندارند.بومیم