آموزش Cordova - بخش اول: مقدمه

آموزش Cordova

مقدمه

Cordova یک پلتفرمی برای ایجاد برنامه های کاربردی موبایل با استفاده از HTML, CSS, JavaScript است. از آنجایی که در اپلیکیشن های تحت وب نمیتوان بطور پیشفرض و بطور مستقیم از قابلیت های اصلی موبایل استفاده کرد، Cordova این امکان را فراهم می سازد که ما بتوانیم از ابزارهای تولید نرم افزارهای تحت وب برای ایجاد اپلیکیشن های موبایل استفاده کنیم. با استفاده از Cordova این امکان برای شما فراهم می شود که اپلیکیشن هیبریدی موبایل بسازید که قابلیت استفاده از دوربین، فایل سیستم و دیگر قابلیت ها امکان پذیر می شود.

مخاطبین این آموزش

این آموزش برای آن دسته از توسعه دهندگان وبی که قصد یادگیری نحوه تولید اپلیکیشن موبایل با  استفاده از HTML, CSS, JavaScript مناسب است. در تمام طول این آموزش ما به بررسی و نحوه استفاده از پلاگین های مختلف Cordova میپردازیم. تمامی مثال های که در این سلسه آموزش است را شما می توانید بعنوان تمرین استفاده کنید. در این آموزش سعی شده است که تمامی مسائل پایه مورد نیاز جهت درک بهتر نحوه کار و روند تولید اپلیکیشن های هیبریدی موبایل توضیح داده شود.

پیش نیاز ها

برای همراهی با این آموزش شما میبایست با HTML, CSS و JavaScript آشنایی داشته باشید. در صورتی که شما تا حالا برنامه های تک صفحه ای یا Single Page Apps و یا اصطلاحا SPA تولید کرده اید، می تواند در کار با Cordova مفید واقع شود.

خصوصیات Cordova

Command Line Interface (Cordova CLI)

ابزار خط فرمان برای ساخت پروژه جدید. نصب پلاگین ها و کلی امکانات دیگر که روند توسعه در Cordova را آسانتر می کند.

Cordova Core Components

Cordova بطور پیش فرض مجموعه کامپوننت های هسته و پایه که مورد نیاز اپلیکیشن های موبایل است را فراهم می سازد. وجود این کامپوننت های پایه سبب می شود که ما تمرکز خود را بیشتر معطوف منطق و عملکرد اصلی اپلیکیشن خود کنم و ما را درگیر پیاده سازی این قابلیت ها ،بی نیاز می سازد.

Cordova Plugins

با پلاگین های Cordova می توان از طریق API از قابلیت های Native موبایل استفاده کرد. به این معنی که یک واسط برای فراخوانی و استفاده از قابلیت ها اصلی (Native) موبایل در جاوااسکریپت فراهم می شود.

مزایای Cordova

  •  Cordova یک پلتفرمی واحد برای تولید و توسعه اپلیکیشن های هیبریدی موبایل است که می توان برای سیستم عامل های مختلف موبایل خروجی گرفت. مانند IOS, Android, Windows Phone, Amazon-fireos, blackberry, Firefox OS, Ubuntu and tizien
  • روند تولید اپلیکیشن های hybrid موبایل سریعتر از اپلیکیشن های native است. از اینرو Cordova می تواند بصرفه تر باشد.
  • از آنجایی که ما برای تولید اپلیکیشن از Javascript استفاده می کنیم، دیگر نیازی به یادگیری زبان برنامه نویسی مرتبط با پلتفرم مورد نظر نیست. بطور مثال برای گرفتن خروجی برای آندروید نیازی به یادگیری جاوا نیست.
  • Cordova جامعه برنامه نویسان بسیار زیادی دارد، که دائم در حال تولید افزونه ها برای استفاده در Cordova هستند و همچنین کتابخانه ها و فریمورک های زیادی برای استفاده در Cordova بهینه سازی شده و آماده استفاده هستند.

محدودیت های Cordova

  • بطور قطع اپلیکیشن های hybrid موبایل، کندتر از اپلیکیشن های native هستند. و برای تولید اپلیکیشن های بزرگی که نیاز به داده ها و قابلیت های زیاد و متعددی هستند، مناسب نیست.
  • مشکل سازگاری در مرورگرهای مختلف و صرف زمان برای رفع این عدم سازگاری زمان زیادی را به خود اختصاص می دهد.

» بخش دوم: نصب ابزارهای مورد نیاز و ایجاد اولین اپلیکیشنبومیم