دانلود پاورپوینت آزمایش نفوذ استاندارد (SPT)
قیمت: 6,000 تومان
پرداخت و دانلود

توجه:
- پس از پرداخت، لینک دانلود این فایل در صفحه لینک های دانلود در منوی کاربری نمایش داده خواهد شد.
- لطفا فایل پرداخت شده را تا قبل از انقضای لینک دانلود آن، نسبت به دانلود فایل اقدام نمایید.

دانلود پاورپوینت آزمایش نفوذ استاندارد (SPT)

چکیده

آزمایش نفوذ استاندارد (SPT،Standard Penetration Test ) بیشترین استفاده را در روش های نفوذ دارد. این روش یک روش استاندارد در اغلب نقاط جهان برای محاسبه ظرفیت باربری پی های سطحی و عمیق است. مزیت های مهم روش SPT این است که این روش در تمام انواع خاکها و در سنگ قابل استفاده است و نمونه هایی که تهیه می شوند برای رده بندی خاک و سنگ می توانند استفاده شوند. و در مسائل غیر دینامیکی ، آزمایش نفوذ استاندارد امروزه اغلب برای ارزیابی نشست و ظرفیت باربری پی های عمیق و مقاومت برشی خاکهای چسبنده به کار می رود.

 اهمیت و کاربرد این آزمایش

این روش آزمایش نمونه ای را، بمنظور شناسایی وآزمایشهای آزمایشگاهی مناسب مربوط به خاک فراهم نموده و نمونه ای مناسب را که ممکن است در اثر نمونه گیری تغییر شکل برشی زیاد دستخوردگی در آن موجب گردد، را فراهم می آورد. این روش آزمایش بطور گسترده ای در پروژه های اکتشافی ژئوتکنیکی مورد استفاده قرار می گیرد. رابطه های محلی زیادی و رابطه های انتشار یافته وسیعی، که شمارش ضربه SPT یا مقدار N ورفتار مهندسی کارهای خاکی و پی ها را مرتبط می سازد، موجود می باشد. عمدتاً برای تعیین خصوصیات مقاومتی و نشست پذیر خاکهای غیر چسبنده به کار می رود.

شکی نيست که آزمايش نفوذ استاندارد متداول ترين آزمايش صحرايی در مهندسی ژئوتکنيک است. علت آن هم سادگی و کم هزينه بودن آن در مقايسه با آزمايشهايی مثل بارگذاری صفحه، پرسيومتر، برش پره و نفوذ مخروط است. علاوه بر آن، محققين بسياری در خصوص ارتباط بين عدد نفوذ استاندارد و پارامترهای فيزيکی و مکانيکی خاک کار کرده و فرمولهای متعددی را ارائه کرده اند. مهندسين از اين فرمولها در تقريبا همه پروژه ها استفاده ميکنند چراکه نتايج آزمايش SPT هميشه جزئی از داده های صحرايی پروژه ها است.

SPT

  • تخمین تراکم نسبی ماسه و شن
  • تخمین پارامترهای مقاومتی خاک
  • تخمین ظرفیت باربری مجاز پی های سطحی وعمیق درماسه
  • تخمین مقدار نشست پی در ماسه
  • کنترل درجه تراکم خاک
  • ارزیابی پتانسیل روانگرایی خاکهای غیرچسبنده اشباع در شرایط زهکشی نشده

 

 ویژگیها:

فایل ها
فرمت فایل دانلودی zip
حجم فایل 5.63MB
مشخصات
تعداد صفحه 32
زبان فارسی
فرمت فایل PPT